Stalowa Wola i okolice

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INFORMACJAMI O NASZYM REGIONIE

Stalowa Wola położona jest nad Sanem w otoczeniu lasów Puszczy Sandomierskiej. Jest jednym
z najmłodszych miast w Polsce jej budowę rozpoczęto w 1937 r. w ramach planu Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowy Zakładów Południowych. Autorem i inicjatorem tego zamysłu był ówczesny wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski.

Dziś Stalowa Wola jest drugim pod względem liczby mieszkańców ośrodkiem miejskim województwa podkarpackiego. Jedną z dzielnic miasta jest Rozwadów, dawne miasteczko założone przez Gabriela Rozwadowskiego w 1690 r. Stanowił on własność Rozwadowskich, a od początku XVIII w. Lubomirskich. W Rozwadowie warto zwiedzić Muzeum Regionalne, mieszczące się w dawnej rezydencji Lubomirskich wzniesionej w 1786 r. Zobaczyć warto również kościół i klasztor oo. Kapucynów wzniesiony z fundacji Lubomirskich w XVIII w., kościół parafialny z lat 1898-1907, bożnicę z XIX w., dawny rynek i dwa zabytkowe zajazdy z XVIII-XIX w. W centrum Stalowej Woli stoi drewniany kościół pw. św. Floriana z 1802 r. (w 1943 r. przeniesiony tutaj ze wsi Stany) z wolnostojącą dzwonnicą z XI w., a także nowoczesny kościół parafialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski, zbudowany w latach 1958-1973, w którym od wielu lat odbywają się Stalowowolskie Koncerty Organowe. Od 15 lat w Stalowej Woli mieści się filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w pobliskiej Turbi lotnisko Aeroklubu Stalowowolskiego.

<iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=zJsfYQSjvkUE.kp-s30kY7yOw" width="640" height="480"></iframe>

Pokaż PROPOZYCJA TURYSTYCZNA POWIATU STALOWA WOLA I OKOLIC na większej mapie